Vanhempaintoimikunnan järjestämä vierailu Sibelius-akatemian kevätkonsertissa

Koulumme oppilaat ja huoltajat pääsivät vanhempaintoimikunnan organisoimana taidemusiikin konserttiin 3.5. Temppeliaukion kirkossa. Ohjelmistossa kuulimme mm. Sibeliuksen, Merikannon, Wagnerin ja Melartinin teoksia. Konsertin alkusävelet kajahtivat komeasti ilmoille Sibelius-Akatemian käyrätorvikvartetilta, jonka jälkeen Pekka Simolan muhkea basso täytti Temppeliaukion kirkon. Herkkää jousimusiikkia esittivät Taidetöölön opettajat Natalia Vaskinova, Ivan Zoteev ja Irina Kamalova viuluilla ja flyygelillä. Konsertin huipensi oopperatenori Aki Alamikkotervon tulkinnat, ja vanha sanonta piti jälleen paikkansa: ”kovaa ja korkealta”.
Monille pienille oppilaille konsertti oli ensikosketus taidemusiikkiin ja se herättikin positiivisia tuntemuksia ja keskustelua koululla. Upea kokemus kaiken kaikkiaan.mms_img6761777531 mms_img-9868070451