Yrittäjyys ja palvelut Töölössä

Yksi Taivallahden peruskoulun Töölöläisyys-ilmiöviikon teemoista tänä keväänä oli Yrittäjyys ja palvelut Töölössä. 6-9-luokkien ryhmä aloitti viikon esittäytymällä toisilleen, suunnittelemalla viikon tavoitteita ja aikataulua sekä käymällä tutustumassa yhteen vaihtoehtoon koulun oman kahvilan tuleviksi tiloiksi. Lounaan jälkeen koko ryhmä vieraili 4H:n toimistolla Pauligin Huvilassa. Siellä opittiin, miten voi perustaa oman 4H-yrityksen.

Tänne koulun tuleva kahvila?
Tänne avataan joskus koulun kahvila?
Viikon suunnittelua
Viikon suunnittelua
Vierailimme Pauligin huvilassa 4H:n toimistolla.
Vierailimme Pauligin huvilassa 4H:n toimistolla.
Ilmiöviikon tavoitteiden ja arvioinnin tärkeimmistä näkökulmista äänestettiin
Ilmiöviikon tavoitteiden ja arvioinnin tärkeimmistä näkökulmista äänestettiin viikon aluksi.
Start up -yrityspaneelikeskustelussa Mikko Armila, Amir Morris, Sari Kyökyvaara ja Tero Kulha.
Englanninkielisessä paneelikeskustelussa start up -yrittäjät Mikko Armila (M2Talent), Amir Morris (Caroom), Sari Kyökyvaara (Lifemonitor)  sekä Tero Kulha (Seppo).

Tiistain koulupäivä aloitettiin NewCo:n tiloissa Kalliossa. Saimme kuulla Helsingin kaupungin ja Helsingin uusyrityskeskuksen tarjoamista palveluista aloitteleville yrittäjille sekä nauttia suunnittelija Ana-Belén Abundio Femenian meille järjestämän englanninkielisen paneelikeskustelun ja verkostoitumiskahvien annista.

New Co:n verkostoitumiskahviilla luotiin uusia kontakteja
New Co:n verkostoitumiskahviilla luotiin uusia kontakteja

 

 

Koululla tehtiin jatkosuunnitelmia viikon aikatauluun ja omaan projektiin vielä ennen lounasta. Iltapäivällä saimme arvokkaita elämänohjeita ja vinkkejä yritystoimintaan Kovanen oy:n töölöläiseltä toimitusjohtajalta, Heikki Kovaselta.

Kovanen oy:n toimitusjohtaja Heikki Kovanen kertoi meille elämäntarinansa avulla yrittäjyydestä
Kovanen oy:n toimitusjohtaja Heikki Kovanen kertoi meille elämäntarinansa avulla yrittäjyydestä.

.

Jari Kinnunen yrittäjyyskokemusta jakamassa
Jari Kinnunen yrittäjyyskokemusta jakamassa

 

Tutkimustulokset tukkimiehen kirjanpidolla Museokadun yrityksistä

Tutkimustulokset Museokadun yrityksistä

Keskiviikkoaamupäivä oli aikaa syventyä omaan työhön yksin tai oman pienryhmän kanssa. Iltapäivällä vieraaksemme saapui Jari Kinnunen, joka vastaili kysymyksiimme ravintolatoiminnasta tietokonepelien suunnitteluun.

Seurasimme K-market Kasartmin avajaisia
Seurasimme K-market Kasarmin avajaisia

Torstai aloitettiin omaa työtä jatkaen. Kymmeksi siirryimme uuden K-market Kasarmin avajaisia seuraamaan, saimme näin tutustua myös uuden yrityksen avajaisiin. Kauppias lupasi vastailla kysymyksiimme vähän myöhemmin, avajaiskiireiden laannuttua.  Päivän päätti kahden entisen taivislaisen sekä heidän “yrityskumppaninsa” vierailu. He esittelivät Etu-Töölön lukion yrittäjyysopintoja ja omaa yritystään. Saimme myös kertoa omista yritysideoistamme.

Entisiä taivislaisia, nykyisiä tylyläisiä kävi esittelemässä yrittäjyyskurssia
Entisiä taivislaisia, nykyisiä tylyläisiä kävi esittelemässä yrittäjyyskurssia

Perjantaina oli aika esitellä omat, viikon aikana aikaansaadut, yrittäjyyteen liittyvät tuotokset. 4H-vierailulta mukaan tarttui idea uistimista, toimitusjohtaja Heikki Kovasen vierailu näkyi mm. tyylikkäiden työvaatteiden suunnittelussa, kahvilan perustamiseen liittyvään lainsäädäntöön liittyvissä töissä hyödynnettiin NewCo:sta ja Jari Kinnuselta saatuja vinkkejä. Töölön kahviloihin tutustuneen ryhmän sekä yrityksen perustamiseen perehtyneiden ryhmien jäsenet tekivät tehtäviä Töölön kahvilat –peliin. Peliä testattiin Etu-Töölön alueella perjantaiaamupäivällä Arkkitehtuuri Töölössä -ryhmäläisten kanssa.

 

Kiitos kaikille järjestelyihin tarjoutuneille ja eri tavoin osallistuneille!

Viikon tuotoksena Kahvilat Töölössä -peli
Viikon tuotoksena syntyi mm. Kahvilat Töölössä -peli