Vierailu soitinliikkeeseen

How Violins -soitinliikkessä
How Violins -soitinliikkessä
Kysymyksiä vierailulle How Violins -liikkeseen
Kysymyksiä vierailulle How Violins -liikkeseen

Oli mielenkiintoista olla espanjalaisten kanssa How Violins-liikkessä. Keskiviikkona 9.3.2016 saimme vieraaksi espanjalaisia oppilaita ja opettajia fysiikan tunnille. Mietimme valmiiksi muutaman kysymyksen englanniksi. Kävelimme 159 metriä mäkeä alas soitinliikkeeseen. Kaupassa kyselimme kysymyksiämme. Saimme tietää että kaupan kallein soitin on sello joka maksaa 35 000 euroa. Kallein soitin, joka on koskaan ollut siellä kaupassa, oli viulu, joka maksoi 6 miljoonaa euroa. Yleisin viulu, jota ostetaan on 500 euron kiinalainen viulu. Kuulimme, että soittimien rakentaminen alkaa puuvanerin valinnasta ja muotoilusta. Saimme myös kokeilla sellon soittoa ja käydä hänen työpajassaan.

How Violins sellonsoittoa />