Baskivieraita Taiviksessa

Meille tuli 8-13.3 Baskimaalta Espanjasta vieraaksi 19 baskioppilasta ja kaksi opettajaa, joiden luona omat oppilaamme olivat olleet vuoden 2014 syksyllä. Omat oppilaamme olivat ottamassa heitä vastaan lentokentällä, josta he saapuivat koululle syömään valmistamiamme mokkapaloja ja pelaamaan tutustumisleikkejä. Illalla suurin osa meni katsomaan HIFK:n lätkämatsia ja osa keilaamaan.Tervetuloa! p

Keskiviikkoaamuna espanjalaiset seurasivat normaaleja tuntejamme, jonka jälkeen kuuntelimme baskien esityksiä ja siitä lähdimme ryhmissä pelaamaan kaupunkipeliä tableteilla. Kiertelimme Töölöä ja keskustaa ja teimme esim. nähtävyyksiin liittyviä tehtäviä. ”Kaupunkipeliä oli kiva pelata. Lisäksi oli kivaa tutustua lisää baskeihin” Anni 9A

Regatta kokonaanSenaatintoriltaSibeliusmonumentilta'

”Oli mukavaa, sillä näimme Helsinkiä uudella tavalla vieraidemme kanssa.” Astrid ja Eemeli 8A

Pelin jälkeen kokoonnuimme Ravintolakoulu Perhoon, jossa meillä oli ennen syömistä vielä kierros espanjaksi. Ruoka ei ollut kaikkien mieleen, mutta ainakin baskit näyttivät tykkäävän Perhon kekseistä. Illoiksi jokaisella oli omaa ohjelmaa, mutta suurin osa meni baskivieraidensa kanssa kaupungille ja siitä Töölön nuorisotalolle monena iltana.

 

Perhossa p

 

Programming robots
Programming robots

Mustikkapiirakka pOtaniemi p

 

Torstaina leivoimme mustikkapiirakkaa ja lisäksi heille opastettiin koulumme robottien käyttöä. Ruuan jälkeen heille oli luvassa vielä bailabailazumbatunti, josta lähdimme yhdessä Heurekaan. Perjantaina baskit menivät seiskojen kanssa Otaniemeen Aalto yliopiston Lumarts-laboratorioon ja Sähkötekniikan korkeakoulun tiloihin Electric shock- peliä pelaamaan. Ruuan jälkeen tapasimme kaikki Fazerilla, jossa meillä oli kierros ja reilusti suklaata syötävänä. Baskit tykkäsivät paljon suklaasta, ja monet ostivatkin sitä tuliaisiksi kotimaahansa.

Lauantai aamupäivä oli vapaata ja jotkut menivät esim. Korkeasaareen, metsään, mökille tai luistelemaan. Illalla meille oli järjestetty ”läksiäisbileet” Q-teatterilla. Kaikilla oli tosi kivaa, emmekä olisi halunneet edes lähteä bileistä. Kello 21 oli kuitenkin lopeteltava bileet, mutta menimme vielä hetkeksi kiertelemään Töölöä ja siitä nukkumaan hyvät yöunet ennen seuraavan päivän lentoa. Sunnuntaina tapasimme vielä Hietsussa ja menimme kahvilaan juomaan ns. läksiäiskaakaot ja ottamaan yhteiskuvia. Hyvästelimme espanjalaiset kentällä ja pari seiskaluokkalaista järjesti myös haliringin, jonka aikana jotkut baskit vuodattivat pari kyyneltäkin.

Meillä oli tosi kiva viikko ja saimme monia uusia ystäviä. Meille oli järjestetty tosi kivaa ohjelmaa ja illalla kaupungilla sekä Nutallakin oleminen oli hauskaa vaihtelua. Espanjalaiset saivat nähdä oikeaa suomalaisten nuorten arkea ja maistaa perinteistä suomalaista ruokaa. Yhteydenpito ei kuitenkaan loppunut tähän, vaan suurin osa pitää edelleen yhteyttä vaihtareihinsa. Uskon, että baskeilla oli yhtä kiva ja monipuolinen viikko kuin meilläkin.

 

”Siel bileis oli kivaa. Ja Fazeril kans.” Elli ja Aura 8B

”Mun vaihtari oli tosi tyytyväinen ja mullakin oli kivaa.” Anna 8B

”Oli mahtavaa tutustua erilaisiin ihmisiin.” Lumi 8A

Teksti: Vilma Lybeck ja Anni Rouvala

 

On the 8th of March we had the great pleasure to welcome our guests from Alegia, which is a beautiful village in Northern Spain.
Some of our students had the opportunity to spend some days in Alegia and visit the Aralar School about 18 months ago with the Spanish teacher and the student counsellor of our school.
 
Tuesday the 8th Arrival
Beforehand some of the 7th grade boys had made an awesome video presenting Helsinki and our school. It has been sent to Aralar School to give a view of what they will see when they come for a visit.
Very early on Tuesday the 8th of March a group of 19 students, an English teacher and a Spanish teacher woke up, found their way to the Airport and flew to Helsinki-Vantaa Airport. There they were warmly welcomed by a small group of Finnish host students and their Spanish teacher Noora Anttila.
At Taivallahti School, the school day started by making cakes for our guests. The Visual Art teacher Anneli Johansson and a group of students had decorated the gym called Leikkisali where we had a welcome party in the afternoon with some games and a lemonade toast.
The ice-hockey game in the evening was quite an experience for some of our guests. Not all of them were at the game; some of them were bowling or just having a rest.
 
Wednesday the 9th Language studies and City game
On Wednesday some students had an opportunity to take part in English and Spanish language lessons playing Kahoot games and learning some words in Finnish and Basque. Basque is the mother tongue for most of the group.
A group of 7th grade Physics students with some of our guests and teachers visited HowViolins, a company situated near our school. Students had an opportunity to write questions in English beforehand and ask and video them during the visit. Some of the students were given the opportunity to have a go at playing the cello, too.
A group of 4th and 5th grade Spanish students had written lyrics to a song with the Music teacher and they played it for our guests.
A Basque dance by two Basque girls and a presentation about Basque culture in Spanish and English was something we will never forget.
After lunch at school, all of our guests and host students played a city game called The Spirit of Helsinki. Their task was to “pick pearls” by choosing a task from a map in the Seppo game and running from task to task and solving problems, such as counting the stairs of the Cathedral or interviewing a tourist or making a human statue which expressed the feeling of the group at that time. The winning team was the one to reachthe Helsinki Culinary School Perho  where we had an excursion organized by our student counsellor Esa Rantamo. In the evening, the guests visited the Töölö Youth House or spent time with their host families.
 
Thursday the 10th Baking at School and Riding
Blueberry pie with vanilla ice cream is a very typical Finnish dessert. All of our Basque guest made it on Thursday with their host students. Some of the guests also took part in robot programming in the Physics classroom.
After lunch, the P.E. teacher Anne Töyrylä taught everybody to dance Zumba and we learned to dance a Basque dance, too.
At The Science Center Heureka  the new exhibition The Winter Games exhibition offered an opportunity to try our skills at about 20 sports such as ski jumping, figure skating, tobogganing and biathlon in which we were able to compete with each other in speed, balance and accuracy. There were other kinds of winter activities, too, such as building an igloo and throwing snowballs at a target.  
The first presentation in Heureka dealt with the structure and functions of the atmosphere of Earth, explained the causes of tropical storms and introduced information gathered by the International Space Station. Students and teachers participated in the presentation by voting for the right answers to questions on various topics. Finally, after some free time we saw a spectacular show Dark Universe in the Planetarium.
 
In the evening there was time for shopping, bowling, and for some of the bravest guests to try the sauna at the home of one of our host student.
 
Friday the 11th Aalto Electric Shock and Candy, Candy, Candy
Forty students and four teachers jumped on the bus early in the morning to go to Aalto University which is situated in Otaniemi, Espoo. We played a Seppo game called Aalto Electric Shock which helped illuminate the study of engineering by making the students perform laboratory experiments in the Lumarts laboratory, trying to light up light bulbs, by inventing new targets for satellites, and by interviewing students and figuring out what a dissertation means.
After lunch at the restaurant Sähkötekniikka, we needed to find our way to Fazer confectionary factory in Vantaa.

 

Onnelliset Fazerin kävijät
Onnelliset Fazerin kävijät
Some of the basque students visited Korkeasaari zoo, some went to skate or ski.
Korkeasaaressa
Saturday and Sunday Packing and saying Adios!
On Saturday there was plenty of free time an a farewell party in the evening. Some tears might have been seen on Sunday afternoon saying good by and “We keep in touch!”.
Thank you to all of our host families for their hospitality!