Svensikisar på vår skola

På måndagskväll 9.11 fick vi nio svenska studerande på ett besök hit till Finland. De övernattade i familjer.

På tisdag besökte vi kökbutik Chez Marius och bekantande oss lite med företagares liv. Sen gjorde vi en stadspromenad och visade några sevärdheter i Helsingfors t.ex. domkyrkan och Sibelius-monumentet. Sen gick vi till skolan och där fick svenskarna följa med ett par lektioner. Efter det fick vi göra en sneak peak till Svenska teaterns kulisser. På fritiden lärde vi oss att känna varandra bättre. Kvällen slutade till en mexikansk kvällsbit i skolan och några sällskapspel på Väiski-planen.

På onsdag hade vi några timmar i skolan och ett besök till Design-museet. Efter det gick vi till Megazone och spelade laser spel som tog 22 minuter. Det var roligt! På fritiden gick vi till Edla och spelade sanning eller kånka där. Sista dagen slutade med en restaurangmiddag i Casa Mare.

På torsdag morgonen åkte de tillbaka till Alunda. Besöket var för kort och vi kommer att sakna svenskisarna jätte mycket. Men vi ses på våren!