Taiviksen Joukkoliikennepäivä-projekti

Kutsuplussalla Otaniemeen
Kutsuplussalla Otaniemeen

 

Nuorten ilmastohuippukokous 6.11.2014

Kolme koulumme kahdeksasluokkalaista oppilasta osallistui 6.11.2014 Nuorten ilmastohuippukokoukseen tiedekeskus Heurekassa. Tuon päivän aikana Heidi, Katariina ja Maria ideoivat kestävään liikkumisen kannustavan projektin, joka toteutettiin lukuvuoden 2014-2015 kahden viimeisen kouluviikon aikana.

Ideaa tuomariston edustajalle esittelemässä
Ideaa tuomariston edustajalle esittelemässä
Tiimiläisiä kuvattiin ja haastateltiin Ylen uutisiin.
Tiimiläisiä kuvattiin ja haastateltiin Ylen uutisiin.

Asiantuntijat vieraanamme

Otimme ensin sähköpostitse yhteyttä HSL:n markkinoinnista ja viestinnästä vastaavaan Kaarina Kivimäkeen, joka välitti viestimme eteenpäin. Sen seurauksena helmikuun lopussa vieraaksemme saapuivat HSL:n liikkumisen ohjauksen päällikkö Tarja Jääskeläinen, jonka tehtäviin kuuluu mm. koulujen kanssa tehtävä viisaan liikkumisen edistäminen, sekä liikkumisen ohjauksen asiantuntija Mirva Ilmoniemi. Keskustelimme joukkoliikenteen kehittämismahdollisuuksista Helsingissä ja saimme uusia ideoita, joita lähteä työstämään eteenpäin.

Kutsuplus-älybusseista keskustelimme HSL:n asiakkuuspäällikkö Leena Rautanen-Saaren kanssa huhtikuussa. Saimme esittelymateriaalia ja lupauksen matkaseteleistä Kutsuplus-koeajoja varten.

Ensimmäisten joukkoliikkentuokioiden lomassa toukokuun lopussa HSL:n matkakummi Petra Raivonen kävi haastattelemassa tiimiläisiä.

Tutkimusmatkat Kutsuplussalla

Sekä 8.-9.-luokkalaisia oppilaita että muutama opettaja pääsi tekemään tutustumismatkoja Kutsuplus-bussilla. Oppilaiden toiseksi viimeisellä viikolla tekemiä tutkimusmatkoja on kuvattu omassa jutussaan (http://taivallahti.koulublogit.fi/2015/0…). Rehtorimme Hannu Kosonen tweettasi sekä omista matkoistaan että oppilaiden retkestä:

käyttää opintokäynneillä aa. Kätevää!” (https://twitter.com/hannu_kosonen/status/600205862238605312)

“Käytin tänään ekan kerran. Loistava systeemi. Toivottavasti saa jatkon  ” (https://twitter.com/hannu_kosonen/status/603181335042220034)

Projektia ohjaava opettajakin oppi uutta, kun kuuli kahdelta 30-50-vuotiaalta mieheltä, että he ovat luopuneet ykkös- tai kakkosautostaan ja käyttävät sen sijaan Kutsuplussaa!  (https://twitter.com/AnnaMaijaNii/status/600985073400356864).

Kahdessa eri koulussa opettava aineenopettaja oli vaikuttunut palvelun kätevyydestä ja matkustusmukavuudesta. Toinen palvelua testannut aineenopettaja kertoi valitsevansa mieluummin Kutsuplussan kuin taksin senkin vuoksi, että samassa kyydissä kulkee muitakin.

Joukkoliikennetuokiot 1.-2.- ja 8.-9.-luokkalaisille

Joukkoliikenne-tuokio järjestettiin normaalin oppitunnin puitteissa kaikille koulumme 1.- ja 8.-luokille sekä yhdelle 2. ja yhdelle 9. luokalle.

1.-ja 2.-luokkalaisten joukkoliikennetuokiossa kerättiin ensin taululle eri tapoja tulla kouluun ja mietittiin yhdessä, mitkä näistä tavoista kuuluvat joukkoliikenteeseen. Keskusteluissa saatetiin mennä hyvinkin syvälle energiantuotantotapojen maailmaan.

 

Joukkoliikennepäivätuokio
Joukkoliikennepäivätuokio

8.- ja 9.-luokkalaisille annettiin tehtäväksi kertoa perustellen, mitä seuraavista haluaisi kehittää: Sähköbussi, Kutsuplussan laajennus, metron laajennus, Pisarata, pyörätiet. Kaikki edellämainitut liittyvät ympäristöystävällisen liikkumisen kehittämiseen Helsingissä: Helsingin ensimmäinen sähköbussi aloittaa reitillään ensi vuonna, Kutsuplus-älybussijärjestelmän laajentumisesta päätetään tänä tai viimeistään ensi vuonna, metron laajennus Espooseen valmistuu ensi vuonna, Pisaradan selvittelytyöt ovat käynnissä ja pyöräteiden rakentaminen on suunnitteilla koulun ohi kulkevalle Mechelininkadulle.

Tuokiossa esiteltiin myös aiemmin mainittu koulumme verkkolehden artikkeli kahdeksas- ja yhdeksäsluokkalaisten tekemistä pienistä tutkimusmatkoista Kutsuplus-älybussilla ja näytettiin ensimmäisellä tutkimusmatkalla kuvattu video pysäkiltä Kutsuplussaan menemisestä.

Lopuksi oppilaille jaettiin pieni esite Kutsuplussasta kotiin vietäväksi. Toiveena on, että sen pohjalta voidaan kotona jatkaa keskustelua ympäristöystävällisestä liikkumisesta. Joukkoliikennetuokioon osallistuvien oppilaiden kesken arvottiin viisi (5) Kutsuplus-matkaseteliä, jotka toimitetaan voittajien huoltajille sähköpostitse.

Kutsuplus
Kutsuplus

 

Opettajien ja koulun muun henkilökunnan kevätkahveilla arvottiin vielä neljä matkaseteliä kannustetaen näin koulun henkilökuntaakin tutustumaan tähän suomalaiseen keksintöön.

Hyvää Europplaista kestävän kehityksen viikkoa! (http://www.ym.fi/fi-FI/Ajankohtaista/Ens… ).

Anna-Maija Niiranen
fysiikan opettaja, Nuorten ilmastohuippukokoustiimin yhteysopettaja