Kesätöitä tarjolla!

Miten haen kesätöitä? Mitä nuorelta työntekijältä odotetaan? 

Esimerkiksi näihin kysymyksiin saa työnhakua miettivä nuori vastauksen Ansio-kurssilla. Ansio-kurssit tarjoavat arvokasta tietoa työelämästä ja hyviä vinkkejä kesätyönhakuun. Ilmoittautuminen kevään 2015 kursseille on alkanut ja tapahtuu osoitteessa duunisauma.munstadi.fi/ansio . Kevään ensimmäinen kurssi käynnistyy lauantaina 10.1.2015. Kurssin järjestää Helsingin kaupungin nuorisoasiainkeskus yhteistyössä HOK-Elannon kanssa.  

duunisauma-logo-bgrgray

 
Kursseja järjestetään eri puolilla Helsinkiä ja Espoossa. Kurssille voivat hakea kaikki kesään 2015 mennessä 15 vuotta täyttäneet, alle 18-vuotiaat nuoret. Kurssiin sisältyy kaksi kurssikertaa sekä 12 tuntia harjoittelua kuukauden aikana. Harjoittelupaikat ovat HOK-Elannon tai muiden yhteistyötahojen toimipaikoissa. Kurssitapaamisissa esimerkiksi kirjoitetaan työhakemus, harjoitellaan työhaastattelutilannetta, kerrotaan nuoren työntekijän oikeuksista ja velvollisuuksista ja mietitään yhdessä hyvän asiakaspalvelijan ominaisuuksia. 


Kurssin päätteeksi nuori saa Ansio-todistuksen, josta voi olla hyötyä työnhaussa. Kurssi on osallistujille maksuton.