Taiviksen ja Töölön nuorisotalon yhteistyö toimii – Duunimiitti 19.11.2014

Duunimiitti 19.11.2014

Taivallahden peruskoulun ja Töölön nuorisotalon yhteinen Duunimiitti-tapahtuma pidettiin 19.11.2014. Miitti järjestettiin nyt jo seitsemättä kertaa.

Ysiluokkalaisten vieraana oli yhdeksän ammattivierasta sosiaali- ja terveys-/kasvatusalalta sekä tekniikan ja liikenteen alalta. Tapahtuman alusti media-alalla järjestäjänä toimiva Harri Nieminen.

Kiitoksia ammattivieraille ja oppilaille jälleen kerran hyvin sujuneesta Duunimiitistä!

Ammattivieraita yhteiskuvassa. Vasemmalta alkaen: Minna Palosaari, Sipi Seisko, Sini Partinen, Teemu Hiilinen, Aleksi Haavisto ja Minna Tehiranta Ruokonen
Ammattivieraita yhteiskuvassa. Vasemmalta alkaen: Minna Palosaari, Sipi Seisko, Sini Partinen, Teemu Hiilinen, Aleksi Haavisto ja Minna Tehiranta-Ruokonen. Kuvasta puuttuvat: Paula Keränen, Tapio Huttunen sekä kuljetusalaa esitelleet Vantaan ammattiopiston opiskelijat. Oikealla opo Esa Rantamo

 

Oppilaiden kommentteja Duunimiittipäivästä:

 

Mihin kahteen ammattiin/koulutusalaan tutustuit?

Kuljetusala X3 – Liikunnanohjaaja X15 – Lakimies X19 – Lähihoitaja X14 – Rakennusala X10 – Teekkari X6 – Luokanopettaja X4 – Nuoriso-ohjaaja X7 – Kemiantekniikka X2.

 

Aleksi Haaviston ammatti on liikunnanohjaaja
Aleksi Haaviston ammatti on liikunnanohjaaja

 

Mikä ammateissa tuntui mielenkiintoiselta:

Uusien asioiden oppiminen – Asiat mitä ne tekee – Saa olla oma itsensä(nuoriso-ohjaaja) – Luokanopettaja ja lomat – Raha – Omat kokemukset ja työn monipuolisuus – Kumpikaan ala ei oikein tuntunut mielenkiintoiselta, mutta ehkä se opiskelu – Kuljetusala: helppo päästä – Työn monipuolisuus – Lähihoitajan ala – Perustyöpäivistä kertominen ja palkat – Juristin jutussa palkka oli mielenkiintoinen – Kemian ala – Se mitä juristit tekevät – Liikkaohjaajana se liikka – Asioiden ratkominen jurismissa.

 … tylsältä:

Palavereissa istuminen – Pitkä pänttääminen (lakimies) – Pitkä keskustelu – Jotkut hommat – Tosi aikaiset aamut – Opiskelun määrä – Yleensä alhainen aloituspalkka – Lähihoitajan palkka – Kaikki muu paitsi liikka.

Voisitko kuvitella hakeutuvasi jompaankumpaan ammattiin/koulukseen?

Kuljetusala – LakimiesX9 – Rakennusala – Nuoriso-ohjaajaX2 – Diplomi-insinööri – OpettajaX2 – En usko, mutta mielenkiintoista oli. Ehkä enemmän liikunnan ohjaaminen, se voisi olla ihan kivaa –  LähihoitajaX2 – Liikunnan ohjaajan ammattiinX2 – KemiaanX2 – Mieluummin lakimies – Molempiin (diplomi-insinööri ja liikunnanohjaaja) – Kivoja molemmat (liikka ja raksa).

Mihin ammatteihin haluaisit jatkossa tutustua?

Veturinkuljettaja – Farmaseutti – Fysioterapeutti – LääkäriX5 – Vaatesuunnittelija – Lakimies tosi kiinnostava – Eläinlääkäri – Asfalttityö – Media-alaX2 – JuristiX5 – Kirjailija – Armeija – Hiusala – Arkkitehti – Muotiala – Toimittaja – Merkonomi – Lähihoitaja – Hammaslääkäri – Lääketieteeseen – EsportsX2 ja pelikehitys – Lentoemäntä – Kemian ala – Kaikkiin – Insinööri – Lentäjä

Mikä duunimiitissä oli parasta:

Sai tietää millaista työ on – Eri ammatteihin tutustuminen – Huumori – Tutustua ammatteihin – Kaikki, etenkin Cs-selostaja Teemu ”wabbit” Hiilinen – Tavata uusia ihmisiä – Sai kuulla opiskeluelämästä – Ihmiset – Näin pitkästä aikaa Minnan – Tutustuminen ammatteihin – Työntekijän puheliaisuus – Kuulla ammateista, mistä on oikeasti kiinnostunut – Kun vierailijat kertoivat kokemuksistaan – Ei ollu normi koulua – Kaikki – Tieto

Tapio Huttunen kertoi lakimiehen ja johtajan työstä.
Tapio Huttunen kertoi lakimiehen ja johtajan työstä.

 

Mitä olisi voinut tehdä toisin?

Esittelijöillä voisi olla enemmän materiaalia yms. mukana – Keskustelu liian lyhyt – Videot – Enemmän/monipuolisemmin ammatteja, että voisi tutustua min. kolmeen ammattiin – Kysymysten pitäisi tulla luonnollisemmin

 

Teksti: Esa Rantamo

Kuvat: Sohvi Rantanen