Taivallahden peruskoulun Syyskarnevaali 2013

 karnevaali (12 of 26)

Taivallahden peruskoululla järjestettiin perjantaina 13.9.2013 koko koulun yhteinen syystapahtuma. Tapahtumassa koulun 1.-10. luokan oppilaat jaettiin ryhmiin, joissa oli osallistujia jokaiselta luokka-asteelta. Syyskarnevaalia vietettiin aurinkoisesta säästä nauttien.

karnevaali (3 of 26)

Päivä aloitettiin ohjeiden selostuksella ja ryhmiin jakamisella. Kun alkusähellyksestä selvittiin, suuntasivat ryhmät eri pisteille. Pisteissä muun muassa nosteltiin ihmisiä hämähäkinverkon läpi, etsittiin neulaa heinäsuovasta ja heiteltiin kananmunia. Päivä huipentui Väiskin kentällä järjestettyyn viestijuoksukilpailuun. Tapahtumassa ei julistettu voittajia, mutta ryhmien yhteishenkeä arvostettiin maininnalla.

Isommat oppilaat auttoivat pienempiä niin henkisissä kuin fyysisissäkin haasteissa. Alkukankeuden jälkeen pienemmätkin oppilaat näyttivät todella nauttivan Syyskarnevaalista ja tutustumisesta isompiin oppilaisiin. Päivä oli kaiken kaikkiaan todella hauska, ja tapahtuma yhdisti koko koulua.

karnevaali (20 of 26)

 

Helsingissä 16.9.2013  Clarissa ja Maria 9D