Syyskarnevaalit 13.9.2013

Aurinkoinen ja lämmin päivä oli hieno sattuma täksi päiväksi. Koulu kerääntyi yhteen viettämään syyskarnevaaleja. Aurinko paistoi ja oli tuulista, kaikilla oli hymy huulissa.

Kaikki saivat aluksi oman ryhmän, jossa oli oppilailta kaikilta luokilta. Sai tutustua muiden luokkien oppilaisiin. Oli hyvä, kun kaikkia sekoitettiin eri ryhmiin. Minun ryhmäni oli ainakin positiivinen ja mukava. Yksi pikkutyttö halasi minua monta kertaa. Se oli kiva juttu.

Sai nauraa paljon, sillä saimme tehdä yhdessä tehtäviä: kaikista lähti melua ja pienimmät juoksivat iloisina. Penkkileikki oli hauska ja ahdas. Hauskinta oli hämähäkki ja se, kun sai kannustaa loppuhuipennusviestin eli sukkulaviestin juoksijoita. Viestissä pienimmät juoksivat ihan täysillä ja olivat söpöjä. Vanhemmat oppilaat vaan juoksivat. Minä ainakin kaaduin lopuksi.

Oli mukavaa olla ulkona. Kaikki tekivät tehtäviä yhdessä. Oli kiva päivä juuri sen takia. Oli hyvä tunnelma, vaikka kaikki ovatkin eri-ikäisiä.

karnevaali (26 of 26) karnevaali (24 of 26) karnevaali (23 of 26) karnevaali (19 of 26)

(Teksti on 8.luokan ilmaisutaidon ryhmän tajunnanvirtaharjoitus karnevaalin jälkeen.)