Ystävänpäivä 14.2.

Torstaina 14.2.2013 meidän koulussa pidettiin ystävänpäivätapahtuma.

Meitä oli kehotettu pukeutumaan pinkkiin, punaiseen tai vaaleanpunaiseen. Koko luokkamme oli aamulla ihan punasävyinen!

Aamupäivällä meillä oli aamunavaus. Uskonnollisessa aamunavauksessa pappi kertoi meille tarinan ystävyydestä, lauloimme laulun ja sitten se loppui. Välitunneilla leikimme esim. halihippaa ja muita ystävänpäivään liittyviä leikkejä.

Ruokailun jälkeen äidinkielen tunnilla teimme halisydämet. Halisydämiin keräiltiin nimiä ensin halaamalla jotain ja sen jälkeen pyytämään häntä kirjoittamaan oma nimikirjoitus sydämeen.

Klo 12.30 menimme koulumme juhlasaliin, jonne oli järjestetty ystävänpäivätapahtuma, jossa saimme parit ja leikimme leikkiä, jossa oli kaksi piiriä, joista toinen oli sisäpuolella ja toinen ulkopuolella. Kun musiikki loppui, täytyi halata tai kätellä henkilöä jonka kohdalla pysähtyi.

Leikin jälkeen palkittiin vielä koulumme parhaiten vaaleanpunaiseen jne. pukeutuneet ja kilpailun voitti meidän luokalta Anni ja Olga. Tapahtuman jälkeen koulupäivä jatkui normaalisti.

Ystävänpäivätapahtuma koulussa oli kaikkien mielestä kiva!

Anna ja Lotta 6A