YK-päivä Taiviksessa

Yk-päivänä 24.10. oli paljon pajoja ympäri koko koulun. Jokaisen pajan aiheena oli joku maa. Pajassa kerrottiin maan tavoista, sijainnista, kulttuurista, vähän ehkä myös historiasta ja tehtiin erilaisia tehtäviä. Esimerkiksi pajassa, missä minä olin (Japani-pajassa), tehtiin japanilaisia kirjaimia ja sanoja. Myös Italia-paja oli jännittävä, sillä siellä kerrottiin aika paljon Italian historiasta. Tiesitkö, että Pisan kalteva torni on 839 vuotta vanha, ja on ollut vaarassa sortua 836 vuotta?

Pajojen aikana ympäri rakennusta juoksi muutama kuvaaja. Luulisin, että kuvista tuli aika hyviä.

Pajapäivä oli mukava päivä, ainakin minulle. Sen tarkoitus oli mainio. Se kertoi uusia asioita, auttoi tutustumaan uusiin maihin, ihmisiin ja auttoi kehittämään yhteistyökykyä. Se myös välittää viestin, että kaikkialla maailmassa ollaan (vaikka yhtä ihmistä ei ole kahta samanlaista) ihmisiä. Ja muilla voi olla eri kieli, tavat tai tyyli, mutta muuten kaikki ovat ihmisiä.

-C´mon, jotku ei pidä saunasta.

Minä sanoisin, että YK-päivä oli menestys ja mainio koulupäivä.

kirjoittanut Mikael 6A

[slideshow]