Jatkopaikkaa etsimässä – Next Gate -messut 6.11.2012

 

Yläastelaisille suunnattu Next Gate-tapahtuma järjestettiin Helsingin Kaapelitehtaalla 6.11.2012. Siellä esiteltiin erilaisia jatko-opiskelumahdollisuuksia sekä ammatteja. Esimerkiksi Mäkelärinteen lukion kojussa oli hauska urheilu-visa, samoin kuin monilla muillakin oppilaitoksilla oli jotain, joka kertoi jotain oppilaitoksen toiminnasta. Niissä oli usein hyviä palkintoja.

 

Ammattialoja oli laidasta laitaan. Kauneusala kiinnosti monia tyttöjä. Esillä oli myös muun muassa autoala, josta monet pojat olivat varmasti kiinnostuneita. Tapahtumassa olisi ollut moniksi tunneiksi tekemistä ja katsomista, mutta harmittavasti aikamme oli rajallinen.

Mielestämme  tapahtuma oli ihanan virkistävä, ja siitä riitti keskusteltavaa. Saimme myös todella paljon tietoa ja esitteitä monilta oppilaitoksilta. Nyt tiedämme enemmän jatko-opiskelu mahdollisuuksistamme!

                                                          Maria Oranen & Clarissa Kalliovaara 8D