Ammattikirjasto yseille ja kympeille 4.10.2012

Taivallahden peruskoulu ja Töölön nuorisotalo järjestivät 9.-10.-luokkalaisille Ammattikirjasto-tapahtuman 4.10.2012. Oppilaat pääsivät tutustumaan sosiaali- ja terveysalan/kasvatusalan sekä tekniikan ja liikenteen alan ammatteihin. Tavoitteena oli informoida oppilaita erilaisista ammattialoista ja rohkaista oppilaita vastaanottamaan elämän haasteet.

Paikalle saapui tapahtuman suojelija kansanedustaja, Jani Toivola. Jani haluaa kansanedustajana vaikuttaa suomalaiseen yhteiskuntaan ja rohkaista nuoria tavoittelemaan unelmiaan. Hän ei itse arvannut ikinä, että päätyisi nykyiseen ammattiinsa.

Ammattivaihtoehtoja oli paljon ja jokainen oppilas valitsi itselleen kaksi mieluisinta ammattia. Ammatteja oli laidasta laitaan ja niitä oli esittelemässä mm. Sosiaalipsykologi Tia Teckenberg  sekä paikalla oli myös liikunnanohjaaja Isabella Ranta ja kemian ammattilainen Brita Peltokoski. 

Kaikilla näytti olevan mukavaa ja osa oppilaista näytti löytävän inspiraatiota omiin tulevaisuuden suunnitelmiinsa.

Taivallahden peruskoulu kiittää kaikkia ammatinesittelijöitä ja toivottaa kaikille hyvää syksyn jatkoa!

T: Clarissa, Fanny, Maria ja Vilma 8D